Üst
Connected One / Anasayfa  / Tanıştırayım: Geleceğin yıldızı “GameFi”

Tanıştırayım: Geleceğin yıldızı “GameFi”

Oyunlaştırma eğilimi ve NFT sisteminin ilerlemesi, GameFi’ı geleceğin yıldızı hâline getiriyor. Eğlenirken para kazanma fikri, kimin hoşuna gitmez ki…

 

2012 yılında 70 milyar dolar olan oyun sektörü, 2021 verilerine göre 180 milyar dolarlık büyük bir sektör hâline gelmiş durumda. Bu rakamların 2026 yılına gelindiğinde 315 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla bu oyun evreni sürekli gelişen, içerisine yeni teknolojileri ve dinamikleri adapte eden bir evrimleşme süreci ile yoluna devam ediyor. Şahitlik ettiğimiz bu süreci; tanımlamalarla, örneklerle ve istatistiklerle anlatmak istiyorum.

 

 

Pay-to-Win, yerini Play-to-Earn’e bıraktı.

 

Peki bu kavramlar ne anlama geliyor?

 

Pay-to-Win yani “Kazanmak için Öde”… Günümüzde geleneksel oyunlar olarak da adlandırabiliriz. Geleneksel oyunlarda oluşan ekosistem, genellikle oyunu ortaya çıkaran şirketin kazanç elde etmesi üzerine kurulmuştur.

 

Oyun şirketleri, bir oyun içi ekosistem oluşturur ve oyuncular bu ekosisteme dâhil olduğunda diğerlerini geçmek için çeşitli zorluklarla karşılaşırlar. Bu aşamada oyun şirketleri oyunculara bazı fırsatlar satabilir hâle gelir. Yani oyuncular diğer oyunculardan daha özel eşyalara ya da daha hızlı bir oyun deneyimine sahip olmak için ödeme yapabilirler. Bu çeşit oyunlara Pay-to-Win (Kazanmak için Öde) türü oyunlar adını veririz.

 

Play-to-Earn yani “Oyna Kazan”… Oyun oynadıkça gerçek bir gelir elde etmek anlamına geliyor. Burada oyun içi sanal eşyaların her biri NFT formatında ifade edilir. Oyuncular; oyunda buldukları ve sahip oldukları NFT’leri daha sonra diğer oyuncu ve kullanıcılarla sanal pazarlar üzerinden takas ederek kazanç elde edebilirler. Elbette çeşitli turnuvalarda diğer oyunculara karşı mücadele etmek ya da oyun içinde diğer oyuncuların da kullanacağı sistemler inşa ederek de gelir elde etmek mümkün.

 

Blockchain tabanlı oyun platformları

 

180’den fazla GameFi projesi bulunuyor. GameFi ve blockchain tabanlı oyunlarla bağlantı kurmak için, genel olarak merkezsiz borsalar ya da bu borsalara giriş yaptığımız cüzdan uygulamalarına ihtiyaç duyuluyor.

 

Temel anlamda bir oyun etrafında şekillenen bu projeler, blockchain’ler üzerinde çalışıyor ve kendilerine has bir oyun içi ekonomiye sahipler. Projelerin büyük çoğunluğunun, kendilerine özel bir yerel token’ı da bulunuyor.

 

Bu token’lar ödeme aracı, işlem ücreti gibi işlevlere sahip. NFT kavramının da içerisine entegre edildiği bu ekosistemde oyun içi eşyalar, silahlar, bölgeler ve özel ürünler yer alabilmektedir.

 

Blockchain tabanlı oyunların en popülerlerine göz atmak gerekirse…

 

 

Axie Infinity

 

İlk ve en önemlisi bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekiyor. Bu kripto para cüzdanı sayesinde tüm alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve NFT’lerinizi güvenle saklayabilirsiniz. Oynayacağınız oyunun hangi blockchain ile bağlantılı olduğunu öğrenip cüzdanınızı buna göre seçmenizde fayda var.

 

Başlangıç ögelerini almayı unutmamalısınız. Tüm GameFi oyunlarını oynamak ücretsiz. Ancak pek çoğuna sağlam bir başlangıç yapmak için oyuna göre karakterler, kart desteleri ya da bambaşka oyun içi ögeler almanız gerekebiliyor.

 

Axie Infinity’den biraz bahsedelim. Pokemon’dan esinlenerek tasarlanmış bir oyun. Temelde bir savaş oyunu. Ethereum üzerinde gerçekleştiriliyor. Oyunda, “Axie” olarak anılan, Pokemon’lara benzeyen dijital yaratıklara yer veriliyor. Bu hayvanların her biri de ERC-721 tabanlı bir benzersiz token yani NFT. Ayrıca oyuncular, Axie Infinity Shard (AXS) kripto para birimi ile oyunun yönetiminde oy hakkına sahip olabiliyorlar ve topluluk hazinesinden pay almak için de kullanabiliyorlar. Oyun, günümüzün en popüler Ethereum tabanlı oyunu konumunda yer alıyor. Söylemeyi atlamayayım, oyunu oynamaya başlamak için en az 3 AXS sahibi olmanız gerekiyor.

 

DECENTRALAND

 

Metaverse projelerinin günümüzdeki en iyi örneklerinden biri. Toplamda 100.000 parsele yakın araziden oluşuyor. İçerisindeki 3D NFT’ler, Ethereum blockchain’e dayanan MANA kripto para birimiyle alınıp satılabiliyor. Oyunda araziler satın alabilir, sahip olduklarınızı satabilir veya bu araziler üzerine bir şeyler inşa edebilirsiniz. Oyunda farklı etkinlikler yapabilir ve oyunlara dâhil olup ödüller kazanabilirsiniz. Arazileriniz, karakterleriniz, kıyafetleriniz ve her türlü ürün birer NFT olarak bulunuyor.

 
SANDBOX

Metaverse projelerinin en çok konuşulanlarından birisi. Oyuncuların LAND adı verilen arazileri satın alıp bu araziler üzerinde deneyimler oluşturması üzerine kurulu. Oyun, NFT tipinde olan LAND token’ına ek olarak LAND satın almak için kullanılan SAND kripto para birimine ve LAND’i doldurmak, avatarlar ve ekipmanlar gibi şeyler satın almak için kullanılan ASSET token’larına sahip. Oyuncular oyun oynamak, oyun araçları satın almak ve avatarlarını özelleştirmek için sahip oldukları SAND token’larını harcıyorlar.

 

STAR ATLAS

 

Muhteşem grafiklere sahip, 2620 yılında geçen ve 3 büyük tarafın kaynaklar ve galaksinin kontrolü için birbiriyle rekabet ettiği bir evrende geçiyor. Oyun Solona blockchain’inde inşa edilmiş durumda. Gerçek bir uzay deneyimi yaşanmasını da vadediyor. Oyunun kendisi henüz çıkış yapmamış olsa da oyuncuların, bu evrende NFT’ler satın alıp oluşturabileceklerini biliyoruz. Oyun dünyasında “Star Atlas” (ATLAS) isimli kripto para birimi kullanılacak. Oyuna başlamadan önce bir miktar Solana sahibi olmanız gerekecektir.

 

Neden geleceğin yıldızı?

 

GameFi’a, “geleceğin yıldızı” diyoruz çünkü blockchain tabanlı oyunlar 2020 yılında 80 milyon dolar, 2021 yılında 4 milyar dolar yatırım aldı. Yani 2021’de blockchain oyunlarına ve onun altyapısına yatırılan sermaye bir önceki yıla göre %5000 daha yüksek. Sadece Axie Infinity oyununun 2021 yılındaki yıllık proje geliri 1 milyar dolar ve günlük aktif 1 milyon kullanıcısı mevcut.

 

2021’in ilk yarısında DeFi, sektör etkinliğinin %57’sine hâkimken, NFT’ler ve oyunlar birlikte %32’yi oluşturdu. Oyun endüstrisinin devasa boyutu göz önüne alındığında, toplam adreslenebilir pazar, büyüme için daha da büyük fırsatlar sunuyor.

Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.

Top